گزارش برگزاری بیست و نهمین یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار / به رسم سال های گذشته بیست و نهمین یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار برگزار شد. مراسم شهدای منطقه ی دوسرشمار همه ساله برای گرامیداشت ۳۴ تن از شهدای عزیز و گلگون کفن منطقه ی دوسرشمار ( روستاهای بالاده، پایین ده، تیله بن، قلعه، میرافضل، واوسرنو در بخش چهاردانگه ساری ) برگزار می شود. این بار روستاهای قلعه و پایین ده میزبان مردم قدرشناس و عاشق شهدا بودند و به حق میزبانی شایسته ای داشتند.

ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده که از ماه ها قبل خود را برای برگزاری مراسم یادواره ی شهدا با تشکیل جلساتی ماهانه آماده کرده بود، برنامه هایی برای بهتر و با شکوه تر برگزار شدن یادواره شهدا داشت که نتیجه و حاصل این جلسات در یادواره ی شهدای امسال کاملاً مشهود بود.

یکی از برنامه هایی که ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده در جلسات ماهانه مورد بحث گذاشته بود و همچنین از طرف کمیته ی فرهنگی و کمیته ی ورزشی که تشکیل شد مصرانه و مجدانه مورد پیگیری قرار گرفت، برگزاری مسابقات فوتسال، با نام « مسابقات فوتسال شهدا » بود که انصافاً به بهترین شکلی برگزار شد. ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده با پذیرفتن مشکلات و دردسرهایی که برگزاری این گونه مسابقات در هر سطحی دارد و همچنین انرژی زیادی از مسئولین کمیته ی ورزشی ستاد و حتی کل ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده خواهد گرفت، نشان دادند که برای جوانان و نوجوانان منطقه ی دوسرشمار هم برنامه هایی که بتوانند آنان را هم با شهدا البته به روش امروزی و جوان پسند آشنا کنند دارند. این گونه مسابقات ورزشی آخرین بار در حدود هشت سال پیش و البته توسط ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده برگزار شد و در واقع ریسک برگزاری این گونه مسابقات ورزشی را این ستاد قبول کرده و بابت این همه زحمات دوستان ستاد از طرف جوانان منطقه ی دوسرشمار تشکر و قدردانی می کنیم.  در این دوره از مسابقات آقایان وحید اسماعیل پور و رضا جعفر پور و دیگر دوستان ستاد زحمات بسیاری کشیدند. ان شاء الله به زودی گزارش کاملی از این دوره از مسابقات در وب سایت دوسرشمار خدمت شما ارائه خواهد شد.

مردم در داخل مسجد قلعه محل برگزاری یادواره

 یکی دیگر از برنامه هایی که چند سالی است به روش های گوناگون برای مراسم شهدای منطقه ی دوسرشمار در نظر گرفته می شود، برگزاری کوهپیمایی یا راهپیمایی در صبح روز قبل از مراسم یادبود شهداست که امسال نیز مانند سنوات گذشته برگزار شد. در این راهپیمایی گروهی از جوانان و اهالی روستاهای قلعه و پایین ده با عنوان « گروه کوهنوردی یاد یاران » شرکت کردند. ابتداء اهالی روستای قلعه در حدود ساعت  ۷ صبح روز چهارشنبه ۹۱/۴/۲۱ به سمت روستای پایین ده حرکت کردند و سپس گروهی از اهالی روستای پایین ده در این روستا به آنها ملحق شدند و با هم به سمت بقعه ی متبرکه ی امامزاده میرافضل حرکت کردند و مورد استقبال گروهی از اهالی تیله بن قرار گرفتند. گروه پس از توقفی کوتاه در بقعه ی امامزاده میرافضل به سمت مزار شهید سید یحیی ساداتی که به عنوان سفیر شهدای منطقه ی دوسرشمار هم شناخته می شود در روستای بالاده حرکت کردند و بر مزار شهید ساداتی هم با توقفی کوتاه گروهی از اهالی بالاده از این عزیزان استقبال کردند. گروه کوهنوردی یاد یاران پس از آن به سمت روستای قلعه که مقصد نهایی این گروه بود حرکت کردند و در زمین ورزشی این روستا که برای برگزاری مسابقات فوتسال شهدا که در روزهای قبل آماده شده بود مستقر شدند. ستاد یادواره ی شهدا برای شرکت کنندگان در این کوهپیمایی هدایایی در نظر گرفت که به قید قرعه به گروهی از آنان تقدیم شد.

 

کوهنوردی یاد یاران به مناسبت یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار در صبح روز قبل از مراسم یادواره

در بعدازظهر روز چهارشنبه ۹۱/۴/۲۱ همه ی اهالی منطقه ی دوسرشمار و مهمانانی که از شهرها و روستاهای دور و نزدیک تشریف آورده بودند، همچون سال های گذشته در مراسمی که برای شهید سید یحیی ساداتی که سفیر شهدای منطقه ی دوسرشمار می باشد و تنها شهیدی است که مزارش در منطقه ی دوسرشمار قرار دارد و از طرف خانواده ی آن شهید بزرگوار بر سر مزارش تدارک دیده بودند شرکت کردند. در این مراسم سرهنگ رستمیان فرمانده ی سپاه ۲۵ کربلا هم حضور داشتند و مهمان ویژه ی این مراسم یادبود بودند. از شرکت کنندگان در این مراسم پس از استماع سخنرانی سرهنگ رستمیان و مداحی مداح اهل بیت حاج رمضانعلی محمدی که از مداحان بسیار توانا بوده و اهل منطقه ی دوسرشمار هم می باشند و دیدن برنامه های دیگری که در این مراسم تدارک دیده شده بود، با صرف شام پذیرایی شد.

برگزاری مراسم یادبود شهید سید یحیی ساداتی در روز قبل از مراسم یادواره بر سر مزار آن شهید

برگزاری مراسم یادبود شهید سید یحیی ساداتی در روز قبل از مراسم یادواره بر سر مزار آن شهید

ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده در ساعت ۲۳ روز چهارشنبه ۹۱/۴/۲۱ برای هماهنگی بیشتر جلسه ای تشکیل داد و اعضای ستاد برای مرور برنامه ی های مراسم شهدا و هر چه بهتر برگزار شدن آن به بحث و گفتگو پرداختند و وظایف و مسئولیت های هر کدام از اعضای ستاد برای آنان تبیین شد و اعضا در جریان مسئولیت های خود برای مراسم شهدا قرار گرفتند تا مراسم شهدا بدون هیچ خللی و به بهترین نحو ممکن برگزار شود و الحق و الانصاف هم چنین بود.

 

جلسه ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده در ساعت ۲۳ شب قبل از مراسم یادواره برای هماهنگی نهایی و تقسیم وظایف

 مراسم اصلی یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار که از مدت ها قبل برای آن توسط ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده برنامه ریزی شده بود در ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه ۹۱/۴/۲۱ آغاز شد. البته ستاد یادواره ی شهدا از صبح بسیار زود و حتی شب گذشته مقدمات اصلی یادواره را فراهم کرده بودند. در صبح روز یادواره ی شهدا در پنجشنبه برنامه های فرهنگی که از طرف ستاد آماده شده بود اجرا گردید. از جمله ی این برنامه ها اجرای ماکتی از یکی از عملیات های هشت سال دفاع مقدس توسط آقای ذبیح رجبی بود که در روستای قلعه و در نزدیکی محل برگزاری یادواره ی شهدا بر پا شده بود و بسیار مورد استقبال شرکت کنندگان در مراسم یادواره ی شهدا قرار گرفت. آقای رجبی که اهل روستای شهیدآباد ( تروجن ) شهرستان بهشهر هستند هر ساله برای شرکت در مراسم یادواره ی شهدا به منطقه دوسرشمار تشریف می آورند. علاوه بر آن نمایشگاهی از عکس های قدیمی شهدای منطقه نیز در خلال برگزاری یادواره بر پا شد. در ضمن کتاب هایی هم که توسط ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده آماده شده بود بین شرکت کنندگان به طور رایگان هم دربخش خواهران و هم در بخش برادران توزیع شد. در ابتدای راه ورودی روستای قلعه نیز ایستگاه صلواتی تعبیه شده بود و از شرکت کنندگان در مراسم یادواره با کیک و شربت پذیرایی می شد.

 

اجرای ماکتی از یکی از عملیات های دفاع مقدس توسط آقای ذبیح رجبی

برگزاری نمایشگاهی از عکس های شهدای منطقه ی دوسرشمار

توزیع رایگان کتاب و محصولات فرهنگی در مراسم یادواره ی شهدا

توزیع رایگان کتاب و محصولات فرهنگی در خلال مراسم یادواره ی شهدا در بخش خواهران

ایستگاه صلواتی در ابتدای راه ورودی روستای قلعه

ابتدای مراسم یادواره با تلاوت کلام الله مجید توسط   برادر گرامی سرهنگ رضایی از سپاه ۲۵ کربلا که زحمت فیلم برداری از مراسم شهدا را هم کشیدند آغاز شد و پس از آن نیز شرکت کنندگان در مراسم یادواره با برخاستن از جای خود به احترام سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، رسماً آغاز بیست و نهمین یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار به میزبانی روستاهای قلعه و پایین ده را اعلام کردند. اجرای مراسم را آقای رضا جعفرپور از اهالی روستای قلعه که زحمات زیادی هم برای مراسم یادواره ی شهدا و هم برای برگزاری مسابقات فوتسال جام شهدا کشیده بودند به عهده داشتند.

تلاوت آیات کلام الله مجید توسط سرهنگ رضایی از سپاه ۲۵ کربلا

 پس از آن آقای رمضانعلی محمدی از مداحان خوش صدا و خوش ذوق منطقه ی دوسرشمار که اهل روستای میرافضل می باشند به مداحی در وصف شهدا پرداختند و حضار نیز با سینه زنی همراهی کردند.

مداحی مداح اهل بیت برادر رمضانعلی محمدی

در ادامه آقای رحمت الله حسن پور شاعر خوش ذوق و توانی مازندرانی که آوازه ی استانی و حتی کشوری در زمینه ی سرودن شعر دارند به خواندن اشعار خود پرداختند. ایشان با قرائت دو شعر که یکی به زبان فارسی و دیگر به زبان مازندرانی بود حضار را با اشعار خود به وجد آوردند.

 

شعر خوانی اقای رحمت الله حسن پور یکی از شاعران بنام استان مازندران و کشور

 پس از قرائت شعر توسط استاد حسن پور، کلیپی که توسط آقای مصطفی جعفرپور که از جوانان فعال در ستاد یادواره ی شهدا که در واقع جوان ترین عضو این ستاد هم هستند و اهل روستای قلعه می باشند آماده شده بود برای حضار به نمایش در آمد. مدت زمان این کلیپ حدود ۶ دقیقه بود.

از جمله میهمانان ویژه ی یادواره ی امسال شهدای منطقه ی دوسرشمار آقای مهندس بشارتی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس مرکز توسعه ی روستایی و مناطق محروم کشور به همراه گروهی که ایشان را همراهی می کردند بودند. آقای بشارتی که با دعوت ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده و رایزنی جناب آقای عزت الله زائری از اهالی روستای قلعه که در تهران ساکن هستند در مراسم یادواره ی امسال حضور داشتند با ایراد سخنرانی نسبتاً مفصلی سخنانی را در باره ی منطقه ی دوسرشمار ایراد نمودند و همچنین قول هایی را در ارتباط با مسائل عمرانی منطقه ی دوسرشمار به ویژه مسئله ی راه روستایی دادند. علاوه بر آقای بشارتی که عالی ترین مسئول کشوری حاضر در مراسم یادواره ی شهدا بودند، آقای مهندس اسد مدیر کل راه و مسکن استان مازندران و آقای مهندس زارعی مدیر کل دفتر مناطق محروم استانداری مازندران و آقای امینی بخشدار محترم و زحمت کش بخش چهاردانگه و حجت الاسلام انگیسه مشاور عالی  رئیس جمهور در امور فرهنگی که سخنران مراسم یادواره هم بودند و همچنین تعدای دیگر از مسئولین منطقه ای و استانی حضور داشتند.

آقای مهندس جلیل بشارتی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس مرکز توسعه ی روستایی و مناطق محروم کشور

 در ادامه ی مراسم یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار، حجت الاسلام انگیسه مشاور عالی رئیس جمهور در امور فرهنگی و یکی از راویان دفاع مقدس به ایراد سخرانی پرداختند و مطالب و خاطراتی را از دوران دفاع مقدس برای شرکت کنندگان در یادواره بیان داشتند.

حجت الاسلام انگیسه مشاور عالی رئیس جمهور در امور فرهنگی و یکی از راویان دفاع مقدس

 با نزدیک شدن به اذان ظهر به افق ساری حضار برای اقامه ی نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام ساداتی از روحانیون منطقه ی دوسرشمار و اهل روستای بالاده آماده شدند و نماز باشکوهی به امامت ایشان و حضور پرشور مردم اقامه شد.

اقامه ی نماز جماعت ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام ساداتی از روحانیون منطقه

 پایان بخش بیست و نهمین یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار به میزبانی روستاهای قلعه و پایین ده نیز پذیرایی بود که با زحمت فراوان گروه پشتیبانی ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین و اهالی این دو روستا انجام شد.

پذیرایی پایان بخش بیست و نهمین یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار

 بعد از پذیرایی گروهی از اهالی منطقه ی دوسرشمار و شورای روستاها با گرد آمدن به دور آقای مهندس بشارتی و آقای امینی و دیگر مسئولین حاضر در مراسم یادواره به بیان مشکلات و کمبود های خود در زمینه ی عمرانی و بهداشتی و .. پرداختند و آنان نیز پاسخ ها و قول هایی را به اهالی دادند.

اهالی منطقه با گرد آمدن به دور آقای بشارتی به بیان مشکلات و کمبود های منطقه پرداختند

میزبان بعدی یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار روستاهای میرافضل و واوسرنو هستند که با برگزاری یادواره ی بعدی برگزاری این یادواره وارد دهه ی چهارم خود خواهد شد که از نظر تعداد سال های برگزاری در کشور کم نظیر است

مدیریت وب سایت دوسرشمار از زحمات ستاد یادواره ی شهدای قلعه و پایین ده و تلاش هایی که این ستاد در طول سال با برگزاری جلساتی ماهانه و در هفته آخر منتهی به مراسم یادواره ی شهدا به صورت روزانه در زمینه ی آماده کردن مقدمات لازم برای برگزاری هر چه با شکوه تر این مراسم داشتند سپاسگزای کرده و از همه ی اهالی منطقه ی دوسرشمار و مهمانانی از روستاها و شهرهای دور و نزدیک برای تراوت بخشیدن و با شکوه تر شدن برگزاری یادواره کمک کردند تشکر و قدردانی میکند. همچنین برای میزبان بعدی یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار نیز آرزوی موفقیت دارد.

محل آشپزی یادواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار

اعزام گروهی از هلال احمر استان مازندران به یاواره ی شهدای منطقه ی دوسرشمار

 تهیه ی گزارش و عکاس : علی نظری سایت دوسرشمار

 

authorنوشته: انجمن فرهنگی سادوا dateتاريخ : ۲۶ تیر ۱۳۹۱
entry نظرات دیگران در مورد این مطلب
محمدعلی طاهری برنتی گفت

وَطِن مِه خون تِه جِه بَهیته ریشه / تِه شَهیدون رِ یاد کامبِّه هَمیشهِ

مردم فهیم و زحتمکش منطقه دورسرشمار که طلایه دار برگزاری یادواره شهداء در ایران عزیز می باشند این بار در روستای قلعه و پایین ده میزبان دوستداران شهدای گلگون کفن دیار چوپانان بودند، تلاش بی وقفه و خالصانه و بی ریای چندین ماهه آرام آرام به روز موعود نزدیک شد و در چهره زنان و مردان روستا صداقت را به عینه می شد مشاهده کرد. همه برنامه ریزی ها فقط برای اجرای آبرومندانه مراسم و ارائه خدمتی در خور منزلت شهدا برای مهمانان آنان بود و چقدر در چهره بعضی از دوستان خستگی را مشاهده کردیم، اما چهره مصمم و روی گشاده آنان حکایت از حقیقت دل آنان بود. در بین مسئولین برگزاری اگر فردی مسئولیت و زحمت بیشتری را تحمل کرده بود آنرا به رخ دیگری نکشانید و همگی به دنبال جلب رضایت مهمانان و حفظ آبروی منطقه دوسرشمار و بطبع روستای خود بودند. و براستی تفسیر واقعی شعار، « کار برای خدا دلسردی ندارد » را به نمایش گذاشتند.
به برکت شهداء گلگون کفن،هم ولایتی های عزیزی که بدلیل مشغله های روزمره زندگی دور از دیار خود در نقاط مخلتف کشوراقامت دارند ضمن ارج نهادن به مقام والای شهداء، دیداری نیز با دوستان دور افتاده خود دارند که برای این حقیر نیز دیدن این صحنه ها بسیار جالب بود.
از صمیم قلب به اهالی روستاهای قلعه و پایین ده و مسئولین برگزاری یادواره شهداء به سبب برگزاری قابل تحسین یادواره شهداء، خدا قوت میگویم و برای همه هم ولایتی های عزیزم آرزوی سلامتی و سعادت آرزومندم.
با احترام: محمدعلی طاهری برنتی

خسته نباشد میگم به همه دست اندرکاران برای ارج نهادن به کسانی که موهبت زندگی شون رو در راه وطن ایثار کردند .