گزارشی از شرکت تعاونی ماهیگیران پَره طالقانی / مهاجرت اهالی روستاهای منطقه دوسرشمار در دهه های گذشته به دشت مازندران دارای حکایت خاص خودش است. مردم آن دیار که در گذشته به شغل کشاورزی و دامداری مشغول بودند، پس از مهاجرت به دشت مازندران که اکثراً در اطراف بهشهر ساکن شده اند، خیلی زود به مشاغل دیگری روی آوردند که شغل صیادی و ماهیگیری پره در دریای مازندران از جمله آنها می باشد. در سال ۱۳۶۱ با تلاش جمعی از بالادهی های مقیم روستاهای للـِه مرز، زیروان و تروجن و با همکاری جمعی از اهالی روستاهای قره تپه، پاسِند و زاغمرز شهرستان بهشهر شرکت تعاونی ماهیگیران پره طالقانی را تاسیس کردند که به شماره ۱۸۱ ثبت گردید.
اعضای این شرکت که همگی از قشر پرتلاش و زخمت کش خانواده بزرگ صیادان شمال کشور می باشند، سی سال است که به این شغل مشغول بوده و با همه سختی ها و مشکلاتش، هم چنان شرکت را سرپا نگه داشته اند. زمان صید ماهیان از ۱۵ مهرماه هر سال تا ۱۵ فروردین سال آینده و به مدت ۶ ماه می باشد که با گرم شدن هوا و نیز بالا رفتن دمای آب های ساحلی در بهار و شروع تخم گذاری ماهیان، صید و صیادی نیز تعطیل می شود. عمده ماهیانی که صیادان مجاز به صید آنها هستند می توان از ماهی های کفال و سفید نام برد و صید ماهیان خاویاری نیز ممنوع می باشد.

این شرکت که محل صید آن در ساحل شبه جزیره میانکانه می باشد، در سال های گذشته نزدیک به ۲۰۰ نفر عضو داشته که به مرور زمان و به دلایلی که مهمترین آن نبود درآمد کافی و مطمئن و قابل پیش بینی، مشکلات رفت و آمد، بیماری های مفصلی ناشی از سرمای آب، اکثر این اعضا از شرکت قطع امید کرده و شرکت را به حال خود رها نمودند و اندک اعضای باقیمانده هم چنان به امید داشتن درآمد و کسب روزی حلال از سفره خدادای دریای مازندران مشغول بکار هستند و با تحمل سختی ها و مشقت های فراوان شرکت را سرپا نگه داشته اند. هم اکنون تعداد اعضای فعال شرکت ۵۰ نفرند که در ۹ شیفت کاری ۵ نفره مشغول به فعالیت می باشند، بطوری که اعضای هر شیفت پنج روز در محل کار و چهار روز در مرخصی به سر می برند. اعضای شرکت در فصل های بهار و تابستان عمدتاً به کشاورزی، برنج کاری، دامداری و کارگری مشغول می شوند.
اعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی طالقانی عبارتند از: آقایان عبدالله متولی، سیداحمد رضوی و محمدعلی یوس