بالاده در دانشننامه ویکی پدیا / بقلم عین اله آزموده / روستای بالاده در منطقه نرماب بخش چهاردانگه ساری در استان مازندران قرار دارد. این روستا و روستاهای قلعه، پایین ده، تیله بن، واوسر قدیم ( که چند سال پیش تخریب شد و دو روستای جدید با نام های میرافضل و واوسرنو در نزدیکی آن تاسیس گردید) به « دوسرشمار » یا « پنج پاره ده» معروف هستند. سال بنای بالاده دقیقاً مشخص نیست ولی از قبرستان گبری « آیش سر » که در جنوب غربی بالاده قرار دارد و هم چنین نزدیک به ۲۰ قبرستان قدیمی دیگر که در جای جای این منطقه پراکنده هستند، می توان بیان داشت که سابقه سکونت در این منطقه از دوران پیش از اسلام وجود داشت. با مشاهده اسنادی که از ۶۰۰ و ۴۰۰ سال قبل در باره خرید و فروش زمین در بالاده وجود دارد و هم چنین درخت کهنسال چنار در روستای قلعه که بیش از ۴۰۰ سال عمر دارد می توان گفت که سکونت در بالاده دارای سابقه ای دراز است.

در گذشته و تا قبل از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ اکثر مردم بالاده با کشاورزی و دامداری (به روایتی تا حدود ۱۰۰۰۰۰ راس دام ) زندگی خود را می گذراندند. اما در سال های اخیر دامداری به طور کلی از بین رفته (و شاید بیش از ۵۰۰ راس دام نیز در بالاده وجود نداشته باشد) و کشاورزی نیز رونق چندانی ندارد. اکثریت مطلق مردم که جمعیت شان بیش از ۲۰۰۰ نفر می شود برای امرار معاش به دیگر شهرها و روستاها مهاجرت کرده اند. شهرهای ساری (روستای سمسکنده)، نکا و بهشهر ( محله زیروان، روستای تِروجن یا شهیدآباد، لَلِـه مرز و یکه توت) از مراکز عمده سکونت مهاجران بالادهی در دشت مازندران می باشد و بعضی دیگر از خانواده های بالادهی در شهرهای سمنان، تهران و دیگر شهرها و روستاها پراکنده هستند.(محله زیروان تا چند سال پیش روستا بوده که اکنون یکی از محله های شهر بهشهر می باشد).

آب آشامیدنی بالاده که از طریق لوله کشی و از چشمه ای خنک و گوارا در ارتفاعات رشته کوه چهارنو و با ۶ کیلومتر لوله گذاری، تامین می شود. روستای بالاده دارای یک باب مسجد، یک باب حسینیه، سه باب مغاره خواروبار فروشی، یک باب حمام با ورودی جداگانه برای آقایان و خانمها و یک باب ساختمان برای خانه بهداشت است که هنوز راه اندازی نشده است. راه ارتباطی بالاده با ساری از طریق جاده شن ریزی ۳۵ کیلومتری تا کیاسر و از آنجا از طریق جاده آسفالته تا ساری می باشد و راه دسترسی به شهرهای دامغان و سمنان نیز از طریق جاده خاکی به طول ۱۴ کیلومتر تا فولادمحله و از آنجا از طریق جاده آسفالته می باشد.

زبان مردم منطقه دوسرشمار و بالاده، زبان تبری ( مازندرانی ) مخصوص نواحی کوهستانی چهاردانگه و دودانگه ساری می باشد که از اصالت و غلظت ویژه ای برخوردار است و دین آنان اسلام و مذهب شان تشیع جعفری می باشد. ۳۴ نفر از فرزندان منطقه دوسرشمار در طول سالهای جنگ