برنامه های فرهنگی ویژه ایام یادواره شهدا در بالاده

با فرا رسیدن ایام برگزاری مراسم امسال یادواره شهدا در بالاده ، چند فعالیت فرهنگی نیز در این ایام برگزار می شود که در زیر به زمان و مکان آن اشاره می شود. اجرای این برنامه ها برای ایجاد شور و نشاط عمومی و فرهنگ سازی بیشتر و به یاد شهدای عزیز منطقه دوسرشمار ( روستاهای بالاده ، پایین ده ، تیله بن ، قلعه و واوسر ) بخش چهاردانگه ساری می باشد و امیدواریم آنگونه که شان و منزلت شهدای عزیز ما هست، اجرا شود.

- چهارشنبه ۵/۵/۱۳۹۰ روز بالاده پاک : ساعت ۹ صبح  / چشمه سر بالاده / این برنامه برای پاکیزه کردن سطح روستا و آمادگی برای برگزاری یادواره شهدا در محیطی تمیز تر اجرا می شود که به هر خانواده بالادهی دو عدد کیسه زباله اهدا می گردد تا با تفکیک زباله های خشک و قابل بازیافت به زیباتر شدن روستا کمک کنند.

- چهارشنبه ۵/۵/۱۳۹۰ : حوالی بعد از ظهر / تعدادی از  اعضای گروه کوهنوردی سادوای ساری از روستای بالاده به قله شاهدژ صعود کرده و شب را در بالای قله می مانند و همزمان با شروع برگزاری مراسم به بالاده خواهند آمد و وارد فضای مراسم می شوند. جوانان دوستدار کوهنوردی جهت ثبت نام در این صعود و هماهنگی لازم با تلفن همراه جناب آقای قاسمپور مدیر محترم گروه کوهنوردی سادوا به شماره ۰۹۱۱۸۵۹۵۵۹۳ تماس بگیرید.

- چهارشنبه ۵/۵/۱۳۹۰ : ساعت ۵ بعد از ظهر / مراسم گرامیداشت طلبه شهید سید یحیی ساداتی بر مزارش در قبرستان عمومی بالاده . امسال مزار و بارگاه شهید ساداتی به شکلی زیبا بازسازی شده است. شهید میر یحیی تنها شهیدی است که در منطقه دوسرشمار دفن گردیده است.

- قرار است غروب این روز ، مراسم آیینی روشن کردن شمع به یاد ۳۴ شهید منطقه دوسرشمار اجرا شود.

- پنجشنبه ۶/۵/۱۳۹۰ از ساعت ۱۰ صبح مراسم بیست و هشتمین یادواره شهدا در بالاده برگزار شود. در این مراسم برنامه هایی نظیر تلاوت کلام الله مجید ، شعر خوانی توسط شاعر گرانقدر منطقه جناب آقای امیر خلیلی واوسری ، مداحی توسط یکی از ذاکرین و سخنرانی توسط حجت الاسلام شعبانی استاد حوزه علمیه اجرا خواهد شد.

- قرار است قبل از مراسم ، گروه های چاوشی خوان در سطح روستا حرکت کرده و مردم به همراه آنها به تکیه بالاده بیایند تا مراسم رسماً شروع شود.

در این مراسم پرچم سرخ رنگ یادمان شهدا به ابعاد ۱۵۰ در ۲۰۰ سانتیمتر و مزین به نام مقدس حضرت اباعبدالله الحسین از سوی ستاد یادواره شهدای بالاده به مسئول ستاد یادواره روستای قلعه و پایین ده که سال ۱۳۹۱ میزبان هستند ، داده می شود. این مراسم برای اولین بار است که در طول بیست و هشت یادواره شهدا انجام می شود و  ین پرچم توسط ستاد یادواره شهدای بالاده طراحی و آماده شده است ،.

- در مراسم یادواره امسال از کتاب ضرب المثل های بالاده با عنوان « پیرون گفته » که توسط آقای نعمت اله آزموده چهارده جمع آوری شده نیز رونمایی می شود. این کتاب از مجموعه ده ها جلدی دانشنامه فرهنگ و تاریخ بالاده می باشد که در حال تدوین بوده و هر ساله یک جلد از آن به چاپ خواهد رسید.

- در این مراسم اعلام می شود که سایت سادوای بالاده شروع به کار کرده است.

- جمعه ۷/۵/۱۳۹۰ ساعت ۷ صبح / چشمه سر / مراسم راهپیمایی خانوادگی اهالی بالاده تا آبشار بندگاه به یاد شهیدان در روز « دوستی با طبیعت بالاده » اجرا شود. در این مراسم همه اهالی بالاده و روستاهای اطراف می توانند شرکت کنند . هم چنین از کودکان خردسال بالادهی که تاکنون به همراه گروه کوهنوردی سادوا چندین بار قله شاهدژ و رشته کوه چهارنو را فتح کرده و دوستدار طبیعت هستند نیز تجلیل شود. آبشار بندگاه در یک کیلومتری غرب بالاده و در داخل گت دره قرار داشته و حدود ۱۴ متر بلندی دارد.

- جمعه ۷/۵/۱۳۹۰ ساعت ۱۰ صبح / تکیه بالاده / مراسم تجلیل از خادمین شهدا انجام خواهد شد. این مراسم برای اولین  بار است که در طول بیست و هشت یادواره گذشته به شکل رسمی برگزار می شود.

مراسم امسال یادواره شهدا از نظر تبلیغاتی با سال های گذشته تفاوت چشمگیری دارد. امسال انجمن فرهنگی سادوای بالاده مسئولیت تبلیغات یادواره را بر عهده داشته و آقای محبوب توبه بالادهی عضو شورای این انجمن نیز مدیر تبلیغات یادواره هستند و طراحی کلیه کارهای گرافیک یادوراه نیز بر عهده آقای عین اله آزموده چهارده مدیر انجمن فرهنگی سادوا می باشد. این کارها شامل بنرها ، بروشور شهدا ، نرم افزار مولتی مدیا ، کارت سینه آویز ( آی دی کارت ) خادمین شهدا ، لوح سپاس خادمین شهدا ، لوگوی ستاد یادوراه بالاده و … می باشد.

- کلیه تبلیغات نرم افزاری ، تبلیغاتی ، گرافیک محیطی و گرافیک داخلی محل برگزاری یادواره ، لوح سپاس ، سینه آویز و … متحد الشکل می باشد.

- بروشور ۴۴ صفحه ای شامل زندگینامه ، خلاصه وصیتنامه و تعدادی عکس از هر شهید با کاغذ گلاسه و  چاپ اعلا در ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانتیمتر به تعداد ۱۰۰۰ قطعه چاپ شده و تزیع می شود.

- نرم افزار مولتی مدیای شهدای گالباغ شامل زندگینامه ، وصیتنامه ، عکس ، فایل های تصویری و صوتی از هر شهید جهت استفاده در کامپیوتر طراحی و به تعداد ۱۰۰۰ حلقه لوح فشرده تکثیر و توزیع می شود. برنامه نویسی این نرم افزار را آقای علی نظری ( پایین ده ) انجام دادند.

انجمن فرهنگی سادوای بالاده از همه کسانی که برای اجرای تبلیغات این مراسم با ما همکاری کرده اند به ویژه جناب آقای منصور علینژاد دبیر ستاد و  جناب آقای محبوب توبه مسئول تبلیغات یادواره شهدای بالاده صمیمانه سپاسگزاری می کند. نام عزیزانی که با ما همکاری کرده اند ، پس از برگزاری مراسم یادواره شهدا در این سایت اعلام می شود.

authorنوشته: انجمن فرهنگی سادوا dateتاريخ : ۲۹ تیر ۱۳۹۰
entry نظرات دیگران در مورد این مطلب
رامین آتنی مفرد گفت

سلام عمو جان
خدا قوت به همه شما .

سلام واقعا” خسته نباشین…خیلی زحمت کشیدین…
همیشه موفق باشین

تو این روستا چطور دسترسی به اینترنت دارین ؟
………………………………………………
سادوا: متاسفانه روستای بالاده به شبکه اینترنت دسترسی ندارد و ما که در شهرها ساکن هستیم خبرها را تلفنی دریافت کرده و در سایت قرار می دهیم.

سلام و خسته نباشید عموجان
با ابنهمه وقتی که صرف شد امیدوام یادواره امسال باشکوه تر از سال های پیش برگزار شود.

ظاهرا پیامها بدون تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند!!!
آیا احتمال نمی دهید این امر باعث شود افرادی پیام های نا مناسب بنویسند؟
……………………………..
سادوا : – پیام ها زمانی که نوشته و فرستاده می شود همان موقع فقط برای همان کاربر قابل دیدن است و برای نمایش عمومی حتما نیاز به تایید مدیر سایت خواهد داشت.
- قبلا که وبلاگ سادوا دایر بود هم پیام های نامناسب فراوانی نثار ما می شد . ما عادت داریم جناب ساداتی عزیز

انجمن فرهنگی سادوا گفت

سپاس از یادآوری شما در باره اشتباه تایپی تاریخ برگزاری مراسم یادواره / متاسفانه خستگی کار است و پیری وجود . کارش نمی شود کرد . مگر اینکه دوستانی چون جنابعالی یادآوری کنند.

جناب آقای آزموده
سلام
ضمن تبریک از راه اندازی سایت سادوا و از اینکه به سایت وطنم اراء بازدید می نمایید متشکرم
در مورد پوشش اخبار سادوا به دلیل اینکه سایت وطنم اراء در وزرارت ارشاد ثبت گردیده است می تواند به عنوان پایگاه خبری در سطح کشور کار نماید و خارج از این دلیل حیف است که زحمات شما تحت پوشش خبری قرار نگیرد
موفق باشید
سیدمحمدعلی قادری
…………………………………….
سادوا : جناب قادری عزیز باز هم از لطف شما در باره سادوا بسیار سپاسگزارم. موفق باشیدامیدوارم در کنار یکدیگر بتوانیم منطقه محروم چهاردانه را بهتر و بیشتر بشناسانیم

به شما و بچه های انجمن و یادواره خسته نباشید میگم.
موفق باشید

بچه های سفیدکوه اراء گفت

درود بر شهدای اسلام و شهدای منطقه

سلام.

آیا این امکان وجود دارد که این سایت را هم مانند وبلاگ سادوا full screen کنید.
با فرمت حاضر نوشته ها خیلی ریز دیده می شوند. در دو طرف سایت شما فضای خالی استفاده نشده دارید و می توانید از آن استفاده کنید تا صفحات بزرگتر دیده شوند تا ما هم با این چشمان ضعیفمان راحتتر مطالب سادوا را بخوانیم.

با تشکر.

سلام.
خسته نباشید آقای آزموده.

یک سوال داشتم و خوشحال میشم اگه جواب بدهید.
شما در بالا اشاره فرمودید که “”در مراسم یادواره امسال از کتاب ضرب المثل های بالاده با عنوان « پیرون گفته “” رونمایی می شود. می خواستم بدونم این ضرب المثل هایی که شما به اسم ضرب المثل های بالاده منتشر میکنید از کجا می دانید که همه آنها حتما از خود بالاده سرچشمه گرفته است. شاید بعضی از آنها ضرب المثل های پایین ده باشد و شاید هم قلعه و یا واوسر!! آیا شما مرجعی دارید که آنها حتما از آن بالاده هستند. اگر مدرکی دارید که ثابت می کند آن ضرب المثل ها اول بار در بالاده بکار رفته و بعد اهالی روستاهای دیگر دوسرشمار از آن استفاده کرده اند خیلی خوشحال خواهم شد معرفی کنید.
و اگر مدرکی ندارید که باید بگویم درست نیست ضرب المثل هایی که در طی سالیان دراز و توسط اهالی روستاهای بالاده – پایین ده – قلعه – تیله بن و واوسر بوجود آمده را با نام “ضرب المثل های بالاده” منتشر کنید. آنها “”ضرب المثل های منطقه دوسرشمار”" هستند.
با تشکر.سید علی ساداتی
………………………………………………….
سادوا : سلام جناب ساداتی عزیز
در عنوان کتاب ” پیرون گفته ” نام بالاده و منطقه دوسرشمار با هم آمده است و اینکه کدام روستا کدام ضرب المثل را زودتر بکار برده مشخص نیست و آنچه واضع است این مسئله است که اهالی این ۵ – ۶ روستا در زبان و آئین و آداب و سنن مشترک هستند.
کتاب ” پیرون گفته ” اولین کتاب از مجموعه چند جلدی ” دانشنامه فرهنگ و تاریخ بالاده ” و منطقه دوسرشمار است که در سال های آینده و به مرور به چاپ خواهد رسید. در این میان یاری و کمک شما و دیگر اهالی فرهنگ دوست منطقه دوسرشمار می تواند در بهتر و پر بارتر شدن این مجموعه موثر باشد.