برنامه های فرهنگی ویژه ایام یادواره شهدا در بالاده

با فرا رسیدن ایام برگزاری مراسم امسال یادواره شهدا در بالاده ، چند فعالیت فرهنگی نیز در این ایام برگزار می شود که در زیر به زمان و مکان آن اشاره می شود. اجرای این برنامه ها برای ایجاد شور و نشاط عمومی و فرهنگ سازی بیشتر و به یاد شهدای عزیز منطقه دوسرشمار ( روستاهای بالاده ، پایین ده ، تیله بن ، قلعه و واوسر ) بخش چهاردانگه ساری می باشد و امیدواریم آنگونه که شان و منزلت شهدای عزیز ما هست، اجرا شود.

- چهارشنبه ۵/۵/۱۳۹۰ روز بالاده پاک : ساعت ۹ صبح  / چشمه سر بالاده / این برنامه برای پاکیزه کردن سطح روستا و آمادگی برای برگزاری یادواره شهدا در محیطی تمیز تر اجرا می شود که به هر خانواده بالادهی دو عدد کیسه زباله اهدا می گردد تا با تفکیک زباله های خشک و قابل بازیافت به زیباتر شدن روستا کمک کنند.

- چهارشنبه ۵/۵/۱۳۹۰ : حوالی بعد از ظهر / تعدادی از  اعضای گروه کوهنوردی سادوای ساری از روستای بالاده به قله شاهدژ صعود کرده و شب را در بالای قله می مانند و همزمان با شروع برگزاری مراسم به بالاده خواهند آمد و وارد فضای مراسم می شوند. جوانان دوستدار کوهنوردی جهت ثبت نام در این صعود و هماهنگی لازم با تلفن همراه جناب آقای قاسمپور مدیر محترم گروه کوهنوردی سادوا به شماره ۰۹۱۱۸۵۹۵۵۹۳ تماس بگیرید.

- چهارشنبه ۵/۵/۱۳۹۰ : ساعت ۵ بعد از ظهر / مراسم گرامیداشت طلبه شهید سید یحیی ساداتی بر مزارش در قبرستان عمومی بالاده . امسال مزار و بارگاه شهید ساداتی به شکلی زیبا بازسازی شده است. شهید میر یحیی تنها شهیدی است که در منطقه دوسرشمار دفن گردیده است.

- قرار است غروب این روز ، مراسم آیینی روشن کردن شمع به یاد ۳۴ شهید منطقه دوسرشمار اجرا شود.

- پنجشنبه ۶/۵/۱۳۹۰ از ساعت ۱۰ صبح مراسم بیست و هشتمین یادواره شهدا در بالاده برگزار شود. در این مراسم برنامه هایی نظیر تلاوت کلام الله مجید ، شعر خوانی توسط شاعر گرانقدر منطقه جناب آقای امیر خلیلی واوسری ، مداحی توسط یکی از ذاکرین و سخنرانی توسط حجت الاسلام شعبانی استاد حوزه علمیه اجرا خواهد شد.

- قرار است قبل از مراسم ، گروه های چاوشی خوان در سطح روستا حرکت کرده و مردم به همراه آنها به تکیه بالاده بیایند تا مراسم رسماً شروع شود.

در این مراسم پرچم سرخ رنگ یادمان شهدا به ابعاد ۱۵۰ در ۲۰۰ سانتیمتر و مزین به نام مقدس حضرت اباعبدالله الحسین از سوی ستاد یادواره شهدای بالاده به مسئول ستاد یادواره روستای قلعه و پایین ده که سال ۱۳۹۱ میزبان هستند ، داده می شود. این مراسم برای اولین بار است که در طول بیست و هشت یادواره شهدا انجام می شود و  ین پرچم توسط ستاد یادواره شهدای بالاده طراحی و آماده شده است ،.

- در مراسم یادواره امسال از کتاب ضرب المثل های بالاده با عنوان « پیرون گفته » که توسط آقای نعمت اله آزموده چهارده جمع آوری شده