گزارشی از منبع آب در حال تخریب بالاده / روستای بالاده هر چند در منطقه ای سرسبز و پیرامون چشمه ای که امروزه هنوز آب دارد و پابرجاست، بنا شده است اما با افزایش جمعیت به ویژه در سه دهه اخیر با مشکل شدید کم آبی مواجه شده است. در سال ۱۳۵۸ و با همت مردم بالاده، آب اندک چشمه های سادوا، قارقچال و کِلاگر که به مصرف دام می رسید با لوله گذاری به بالاده آورده شد و برای جمع آوری و ذخیره آبها، در قسمت مرتفع شمالی روستا منبع بزرگی با کندن زمین احداث شد. در تابستان همان سال همه از پیر و جوان با هر وسیله ای که داشتند تلاش کردند تا این منبع ساخته شود و  مسیر لوله از چشمه ها تا منبع نیز جدول کنده شد. جا دارد یادی نمایم از زنده یاد پهلوان اکبر چهاردهی که در بسیج مردم و کندن منبع آب، چندان با کلنگ و دیلم آهنی بر زمین سنگی کوبید که خون از دستانش جاری شده بود و حتی با بستن دستمال بر زخم هایش نیز حاضر نشد از کندن دست بردارد.

پس از ساخت این منبع با دیواره بتون مسلح که در سه طرف بیرونش با سنگ و ملات سیمان محافظت شده، بخشی از مشکل آب روستا برطرف گردید و از شلوغی فضای چشمه سر نیز کاسته شد. چند سال بعد، آب چشمه ای از دامنه های کوه چهارنو توسط مهندس اصغر قربانی بالادهی مدیر عامل وقت اداره کل آب و فاضلاب استان مازندران و از فاصله ۶ کیلومتری به بالاده و چند روستای دیگر منطقه دوسرشمار آورده شد و مشکل کم آبی بالاده برطرف شد. (جا دارد مراتب سپاس اهالی بالاده و منطقه دوسرشمار را به جناب مهندس قربانی اعلام نماییم.). در سال های اخیر اما با گسترش ساخت و ساز در بالاده، یک بار دیگر مشکل کم آبی با ایراداتی که در نحوه لوله گذاری ها وجود داشته، رخ نموده است.

آنچه در این گزارش بدان پرداخته خواهد شد، روند رو به شتاب تخریب منبع ۳۵ ساله آب بالاده می باشد و در بازدیدی که در روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ از آن داشته ام، لازم دیدم تا گزارشی تهیه نموده و به اطلاع اهالی محترم و شورای اسلامی بالاده برسانم و امیدوارم چاره ای برای این مشکل عمومی روستا اندیشیده شود.

نمای عمومی قسمت جنوبی منبع آب بالاده و محل تخریب دیوار آن

تخریب دیواره و نشت آب منبع به بیرون

محل ترکیدگی سقف دیواره جنوب غربی منبع  و نشت شدید آب در اطراف لوله سرریز

۱ . با شسته شدن خاک پشت دیواره جنوب شرقی منبع، سنگ های دیواره نیز در حال فروپاشی هستند و سیمان های بین سنگ چین از بین رفته و از چند جای آن نیز آب زیادی نشت کرده و در زمین بیرون دیواره فرو می رود. بیم آن می رود که به زودی و بر اثر فشار حجم آب و یا زلزله ای کوچک این دیواره به یک باره فرو ریزد.

۲ . از دیواره سقف جنوب غربی منبع و اطراف لوله ی سر ریز و در چند نقطه ترک های بزرگی دیده شده و آب زیادی به بیرون نشت کرده است.

۳ . در صورت بروز هر گونه مشکلی برای منبع، مشکل آب در بالاده به یک باره به بحران بزرگی تبدیل خواهد شد.

۴ . با توجه به اینکه چشمه قدیمی بالاده نیز کم آب گشته و احتمالاً آلوده نیز می باشد، لازم است تا منبع آب چشمه سر، تمیز و میکروب زدایی  شده وقنات و مسیر قدیمی چشمه نیز لایروبی گردد تا بتوان بخشی از کمبود آب را در صورت پیش آمدن مشکل تامین کرد.

۵ . از شورای محترم اسلامی بالاده انتظار می رود علاج واقعه را قبل از وقوع آن پیش بینی کرده و تا قبل از زیاد شدن جمعیت در آغاز تابستان نسبت به تعمیر منبع آب اقدام نماید.

۶ . سایت سادوا برای انتشار اقدام  شورای اسلامی در باره تعمیر منبع آب، لایروبی چشمه قدیمی و یا فراخوان همکاری اهالی برای تعمیر منبع آب اعلام آمادگی دارد.

تهیه گزارش: عین اله آزموده/ مدیر سایت سادوا

با سپاس از آقای مهندس شکر آتنی مفرد برای اطلاعات مفیدی که در باره دیواره بتونی منبع ارسال کرده اند.

authorنوشته: انجمن فرهنگی سادوا dateتاريخ : ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
entry نظرات دیگران در مورد این مطلب

سلام. گزارشی از منبع در حال تخریب آب بالاده …. اصلاح بفرمایید: گزارشی از منبع آب در حال تخریب بالاده.
تشکر
………………………………….
سادوا: سپاس٫ اصلاح شد.

برار سلام خدا قوت. همیشه به گشت و گذار کوهنوردی و تفریح انشاالله . باید این گونه مشکلات را بیان نمایی تا مسئولین روستایی در فکر بازسازی آن برآیند متاسفانه جایی دیگر وضع بهتری ندارد.
در ضمن چرا جستجوی سایت سادوا کار نمی کند یعنی مطلبی بالا نمی دهد.
………………………………………………
سادوا: سلام برار. جایتان خالی خالی خالی بود. هر چند افتخار همراهی نمی دهید ولی به یک بار امتحان کردنش می ارزد و اگر به شما خوش نگذشت، دیگر با ما نیایید.
بخش جست و جوی سایت سالم است. احتمالاً واژه ای که جست و جو کردید در اولین و دومین مطلب سایت هم بوده و چون به ترتیب تاریخ مطالب، جست و جو را انجام می دهد، فکر کردید که اتفاقی نیفتاده است. مثلاً واژه « کمیل » را بنویسید و بعد اگر اتفاقی نیفتاد لطفاً به من خبر دهید تا پیگیر شوم.

باسلام وتشکر مامنتظر ارائه گزارش عملکرد چند ماهه شورای محترم اسلامی روستای بالاده هستیم. امیدواریم که هر چه زودتر شاهد آن باشیم.

با سلام. در رابطه با یادداشت دوست همولایتی مون آقای « للـه مرزی ریکا» در باره عملکرد چند ماهه شورای اسلامی بالاده، توجه بالادهی های گرامی رو به مصاحبه قبل از انتخابات سال گذشته اعضای فعلی شورای اسلامی محل به پرسش سایت سادوا جلب می کنم:

سوال ۱۴ سایت سادوا: با توجه به اینکه شورای جدید طی فرایندی قانونی برگزیده می شود، سایت سادوا به عنوان تنها پایگاه اطلاع رسانی بالاده، بنا دارد هر ساله گزارش عملکرد و بیان نقاط ضعف و قدرت شورا را با مردم در میان بگذارد. نظرتان در این باره چیست؟

پاسخ سیدفخرالدین ساداتی رئیس فعلی شورای اسلامی بالاده:
نه تنها خوب است بلکه شورا باید با اعلام قبلی و دعوت عمومی در طول سال، عملکرد خود را ارایه و نظرات جدید را دریافت و مورد بررسی قرار دهد . (لینک مصاحبه)

پاسخ سکینه چارده (چهاردهی) عضو فعلی شورای اسلامی بالاده:
کار بسیا عالی است و ما هم استقبال می کنیم. (لینک مصاحبه)

پاسخ سیدرسول هاشمی عضو فعلی شورای اسلامی بالاده:
انشاء الله با در نظر گرفتن خدا و وجدان کاری، بسیار عالیست. زیرا باعث اطلاع رسانی شفاف خواهد شد ( همان گفتار در مدار صداقت). (لینک مصاحبه)

ما مردم بالاده منتظر عملکرد شورای اسلامی بالاده هستیم.
از سایت سادوا و مدیر توانمندش آقای آزموده ممنون هستیم که راه ارتباط مردم با اعضای شورای اسلامی بالاده رو فراهم کرده.
……………………………………………………………………..
سادوا: انشاالله مدت فعالیت شورا به یک سال که برسد حتماً اطلاع رسانی خواهند کرد و به قولی که داده اند وفا خواهند نمود. سایت سادوا نیز آمادگی انتشار عملکرد، مصاحبه و بیان دیدگاه های اعضای محترم شورای اسلامی بالاده را دارد.

جناب آ قای آ زموده با عرض سلام و تقدیر از پیگیری جنابعالی به استحضار می رساند منبع آب دارای دیوار اصلی بتن مسلح بوده که در سه ضلع با دیوار سنگ ملات مهار گردید.
…………………………………………..
سادوا:‌ با سپاس از یادآوری بتون مسلح بودن دیواره منبع٫