گزارشی از منبع آب در حال تخریب بالاده / روستای بالاده هر چند در منطقه ای سرسبز و پیرامون چشمه ای که امروزه هنوز آب دارد و پابرجاست، بنا شده است اما با افزایش جمعیت به ویژه در سه دهه اخیر با مشکل شدید کم آبی مواجه شده است. در سال ۱۳۵۸ و با همت مردم بالاده، آب اندک چشمه های سادوا، قارقچال و کِلاگر که به مصرف دام می رسید با لوله گذاری به بالاده آورده شد و برای جمع آوری و ذخیره آبها، در قسمت مرتفع شمالی روستا منبع بزرگی با کندن زمین احداث شد. در تابستان همان سال همه از پیر و جوان با هر وسیله ای که داشتند تلاش کردند تا این منبع ساخته شود و  مسیر لوله از چشمه ها تا منبع نیز جدول کنده شد. جا دارد یادی نمایم از زنده یاد پهلوان اکبر چهاردهی که در بسیج مردم و کندن منبع آب، چندان با کلنگ و دیلم آهنی بر زمین سنگی کوبید که خون از دستانش جاری شده بود و حتی با بستن دستمال بر زخم هایش نیز حاضر نشد از کندن دست بردارد.

پس از ساخت این منبع با دیواره بتون مسلح که در سه طرف بیرونش با سنگ و ملات سیمان محافظت شده، بخشی از مشکل آب روستا برطرف گردید و از شلوغی فضای چشمه سر نیز کاسته شد. چند سال بعد، آب چشمه ای از دامنه های کوه چهارنو توسط مهندس اصغر قربانی بالادهی مدیر عامل وقت اداره کل آب و فاضلاب استان مازندران و از فاصله ۶ کیلومتری به بالاده و چند روستای دیگر منطقه دوسرشمار آورده شد و مشکل کم آبی بالاده برطرف شد. (جا دارد مراتب سپاس اهالی بالاده و منطقه دوسرشمار را به جناب مهندس قربانی اعلام نماییم.). در سال های اخیر اما با گسترش ساخت و ساز در بالاده، یک بار دیگر مشکل کم آبی با ایراداتی که در نحوه لوله گذاری ها وجود داشته، رخ نموده است.

آنچه در این گزارش بدان پرداخته خواهد شد، روند رو به شتاب تخریب منبع ۳۵ ساله آب بالاده می باشد و در بازدیدی که در روز ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ از آن داشته ام، لازم دیدم تا گزارشی تهیه نموده و به اطلاع اهالی محترم و شورای اسلامی بالاده برسانم و امیدوارم چاره ای برای این مشکل عمومی روستا اندیشیده شود.

نمای عمومی قسمت جنوبی منبع آب بالاده و محل تخریب دیوار آن

تخریب دیواره و نشت آب منبع به بیرون

محل ترکیدگی سقف دیواره جنوب غربی منبع  و نشت شدید آب در اطراف لوله